fbpx

Często w żartach, kiedy o czymś zapominamy, mówimy „mam sklerozę” albo „skleroza nie boli”. Fakty jednak są takie, że ubytki w pamięci nie są niczym zabawnym, a mogą zwiastować poważną chorobę. Co to jest skleroza? Czy można ją leczyć? W jaki sposób skleroza jest związana z miażdżycą?

Co to jest skleroza?

 

Skleroza polega na utracie zdolności poznawczych i stopniowym zaniku pamięci, szczególnie u osób w średnim wieku i starszych. Jest to spowodowane postępującą miażdżycą, która powstaje w wyniku odkładania się wapnia i lipidów w tętnicach. Prowadzi to do zwężenia światła naczyń krwionośnych. Efektem tego jest sytuacja, w której transport krwi do mózgu zostaje utrudniony: płynie ona zdecydowanie wolniej i w mniejszej ilości.

Co powoduje uszkodzenia tętnic?

 

Po pierwsze zbyt duże ilości homocysteiny, które nie zostały poddane wcześniejszej metylacji. Nadmiar tego aminokwasu prowadzi do sytuacji, w której naczynia krwionośne przestają być elastyczne i automatycznie rośnie ich skłonność do problemów miażdżycowych. Uszkodzone zostają ścianki tętnic, a następnie w tych miejscach odkłada się wolny wapń. Organizm chcąc poradzić sobie z problemem samodzielnie, pokrywa te wapienne poletka lipidami, w tym cholesterolem. Jest to automatyczne działanie organizmu, ale skuteczne tylko na krótką metę. W przypadku, gdyby ten proces nie zaszedł, w krótkim czasie doszłoby do śmierci. W zamian za to człowiek może funkcjonować, ale równocześnie rozwija się miażdżyca. Która de facto jest chorobą śmiertelną.

Uszkodzenia tętnic nie powstają jednak wyłącznie z powodu upośledzonych procesów metylacji i braku odpowiednich tłuszczy. Te można stosunkowo łatwo uzupełnić, podając zbilansowane kwasy tłuszczowe, D3, metylokobalaminę, foliany oraz ogólnie witaminy z grupy B takie jak B6, B3, B1. Kwasy tłuszczowe takie jak ALA, DHA, EPA oraz LA odbudowują błony komórkowe, przywracają właściwą polarność komórek, wygaszają stany zapalne, likwidując tym samym przyczyny zapaleń. Większym problemem jest inny powód uszkodzeń ścianek tętnic, a jest nim cykl Krebsa.

Na czym polega cykl Krebsa?

 

Cykl Krebsa to proces przemian metabolicznych, zachodzący w komórkach organizmów, które oddychają tlenem. W jego wyniku spalana jest glukoza i produkowana energia. Oba procesy są kluczowe w funkcjonowaniu organizmu, ale ich negatywnym skutkiem jest to, że powstają ogromne ilości wolnych rodników. Dlaczego negatywnym? Ponieważ uszkadzają one wszystko, co znajduje się w pobliżu.

Jak ograniczyć destrukcję spowodowaną wolnymi rodnikami?

 

Przede wszystkim ograniczyć spożywanie glukozy, a zamiast niej korzystać ze zdrowego paliwa dla organizmu, jakim są tłuszcze. Krótko pisząc: nie można ich przedawkować. Jeśli skonsumujesz zbyt dużo oleju kokosowego, naszego kuchennego Capite Humorem czy dowolnego innego oleju wysokiej jakości, to go po prostu wydalisz. Natomiast cukry proste czy złożone, które zostaną dostarczone do żołądka, już tam zostają.

Prosimy pamiętać, że…

 

Omówiliśmy temat w wielkim uproszczeniu, ale ukazuje ono zagrożenia w sposób jasny i łatwy do zrozumienia. Zależy nam bowiem na tym, by każda osoba czytająca ten tekst zorientowała się, o co w tym wszystkim chodzi.