fbpx

Każdy zapewne zdaje sobie sprawę z tego, jak ważną rolę odgrywa układ immunologiczny w życiu człowieka. W większości przypadków skutecznie broni nas przed wirusami, bakteriami czy toksynami. Co jednak w momencie, kiedy nie jest w stanie samodzielnie zlikwidować zagrożenia? Pojawiają się choroby autoimmunologiczne. Jak z nimi walczyć? Czy zbilansowane kwasy tłuszczowe mają zastosowanie w leczeniu tych przypadków?

W jaki sposób powstają choroby autoimmunologiczne?

W dużym skrócie: komórki żerne organizmu gospodarza atakują komórki własne z tej prostej przyczyny, że zostały one zainfekowane niebezpiecznymi patogenami. W związku z tym bardzo często stają się one inkubatorami dla kolejnych pokoleń patogenów. Aby temu przeciwdziałać, komórki żerne atakują i likwidują komórki zakażone.

Patogeny mają możliwość „doczepiania się” do poszczególnych receptorów, dlatego właśnie najczęściej atakują konkretnego rodzaju komórki, np. w stawach, skórze czy tarczycy. Bardziej obrazowo można przedstawić to tak, że patogen odpowiednimi nóżkami zaczepia o konkretny receptor i tym samym pokonuje błonę fosfolipidową komórki. Zostaje ona następnie wykorzystana do replikacji patogenu, czyli czynnika chorobotwórczego.

 

Leczenie chorób autoimmunologicznych

Naszym zdaniem powszechnie stosowane metody leczenia chorób autoimmunologicznych nie działają. Możemy nawet stwierdzić, że pogłębiają problem. Dlaczego? Otóż w czasie terapii chory stosuje leki immunosupresyjne, które jeszcze bardziej osłabiają system obronny. Prowadzi to do rozprzestrzeniania się patogenu i rozwoju choroby. Tego typu lekarstwa charakteryzują się tym, że okresowo łagodzą objawy, ale w dłuższej perspektywie czasu działają niekorzystnie. Takie podejście oddala jedynie problem w czasie, jednocześnie go pogłębiając.

Dodatkowym zagrożeniem spowodowanym przez leki immunosupresyjne jest zakażenie kolejnym patogenem innych zdrowych obszarów, czyli nowych organów. Przykład? Osoba chora na Hashimoto zażywa leki i nagle zaczyna mieć problemy z inną chorobą autoimmunologiczną, związaną tym razem z jelitem lub tkanką skórną. Jak to możliwe? Kiedy leki immunosupresyjne tłumią komórki żerne, nowe patogeny mają duże pole do popisu.

 

Czy leki immunosupresyjne to dobry (i jedyny) wybór?

Po przeczytaniu powyższych akapitów każdy odpowie oczywiście: nie. Czy istnieje więc alternatywna i bezpieczna terapia? Sposobem, który może rozwiązać problem i nad którym warto się pochylić, jest odbudowa błon komórkowych. To właśnie one w swojej naturalnej postaci (zdrowe i nieuszkodzone) są odporne na patogeny. Dzięki temu możliwe jest jednoczesne wzmocnienie systemu immunologicznego, a nie jak to się dzieje przy dzisiejszych terapiach, jego osłabianie.

 

ZKT a leczenie chorób autoimmunologicznych

ZKT skutecznie odbudowują błony komórkowe, a połączenie ich z wysokimi dawkami witaminy D3 sprawia, że komórki żerne są aktywne. Dzieje się tak dzięki cząsteczkom GcMAF, które pojawiają się licznie właśnie po jednoczesnym podniesieniu poziomu witaminy D3 (w tym wypadku witamina D3 jest istotnym hormonem) oraz dużej dostępności właściwie zbilansowanych kwasów tłuszczowych, a także witaminie E we wszystkich postaciach i odpowiednich proporcjach.

 

O tym należy pamiętać!

Podczas terapii przy użyciu ZKT i witaminy D3 bezwzględnie należy zadbać o odpowiedni poziom glutationu oraz antyutleniaczy. Trzeba też usprawnić szlaki ewakuacyjne dla usuwanych w dużej ilości toksyn. Z tego powodu oprócz suplementacji ZKT i D3 konieczne jest dostarczenie do organizmu witaminy C, kwasu alfa-liponowego i kilku innych.